22 жовтня 2015 

Презентація книги о. Климентія Василя Стасіва ЧСВВ "МІСІЯ ВИСОКОГО СЛОВА"

 

Філософську істину по всепануючу віщість мудрого слова ще раз ствердила презентація книги о. Климентія Стасіва "Місія високого слова. Василіянське книговидання: минуле, сучасне і майбутнє", що відбулась нещодавно у благодатному, сповненому віковими молитвами василіянському храмі Святого Онуфрія.
Тон потужності заходу задав його ведучий, народний артист України Григорій Шумейко: про значиму прекрасними достоїнствами, багату, помітну і потрібну книгу та словами з передмови до видання, написаної главою УГКЦ Святославом Шевчуком, - "Книга піднімає перед нашим зором велетенську завісу часу, впроваджуючи нас в глибини історії християнської України, зокрема в часи розквіту писемності, що стала вирішальним чинником поширення християнства на наших прабатьківських землях, знаком високого розвитку науки і культури. Саме монастирям випала виняткова місія стати цими привілейованими місцями, звідки ширилася духовність, наука, підносячи людей до високих ідеалів християнського, національного і культурного життя...".
Своїми думками про важливість видання, нагородженого персональною відзнакою президента на цьогорічному Форумі видавців Олександрою Коваль, не лише для Чину Святого Василія Великого та Церкви, а й України загалом, ділились владика Василь Тучапець, екзарх Харківський; протоігумен ЧСВВ о. Пантелеймон Саламаха; проректор Львівського національного університету ім. Івана Франка Мар'ян Лозинський; поет і прозаїк, доктор історичних наук Петро Шкраб'юк; літературний редактор і поетеса Ольга Кіс; завідуючий науковою бібліотекою ЛНУ Василь Кметь; завідувач кафедри книгознавства та комерційної діяльності Академії друкарства Ольга Антоник та інші.
Йшлося про вираз Божого провидіння і в друкованому слові; про книгу, як грунтовне дослідження, що заслуговує на високу оцінку на рівні наукової праці; вагомість змісту, духовну наповненість та естетичну довершеність "Місії високого слова".
Учасники заходу наголошували не лише на важливості як для сучасників, так і прийдешніх поколінь названого видання, а й загалом книг, які випускає у світ видавничо-виробниче підприємство "Місіонер", очолюване о. Климентієм Стасівим.
Цією книгою, у якій автор ретельно дослідив та представив читачам вклад василіянських осередків книгодрукування протягом кількох століть не тільки в Україні та Європі, а й у Канаді, Аргентині, Бразилії та США, він ще й засвідчив високий рівень розвитку, притаманний українському народові, актуально спростовуючи міф, що друкувати і читати українців навчили росіяни. Зокрема й знайомлячи читачів з постаттю Степана Дропана, який за 112 років до приїзду Івана Федорова з Москви, відкрив у столиці Галичини Першу українську друкарню.
Особливої уваги у виданні заслуговує виділення Львівського осередку в Онуфріївському монастирі, як першого осередку друкування і поширення української книги. Та, звичайно, події у найдрібніших деталях, пов'язані з відродженням видавництва "Місіонер" наприкінці ХХ століття.
- Без перебільшення, можна сказати, що історія василіянського книговидання є церковно-національною. Ця історія мене захоплює, викликає велику вдячність та велику відповідальність. Саме тому і народилась книга "Місія високого слова", - висловився автор під час презентації.
Отець Климентій Стасів також подякував колективу видавництва, меценатам та всім, хто в той чи інший спосіб спричинився до виходу книги. Та запросив до подальших досліджень, вивчень та написань книг, акцентуючи, що "книги є цеглинами в розбудову церкви для українського народу".
Галина МЕЛЬНИК© "Місіонер", 2008 р ; розроблено в Soltech