До людей із книгою

 

Видавнича справа, друковане слово стали одним із визначальних факторів формування національної свідомості українців. В усі часи поліграфічна справа була запорукою розвитку освіти, науки, культури, всіх сфер суспільного життя країни. Від часів київського князя Ярослава Мудрого і до сучасної електронної доби книга залишається для людства визначним здобутком цивілізації, найважливішим джерелом знань, ефективним стимулом інтелектуального розвитку, синонімом високорозвиненої культури. Сьогодні важливою складовою державної політики є створення сприятливих умов для розвитку української книжки, забезпечення навчальних закладів, підприємств і установ учбовою та спеціальною літературою, а багатомільйонної категорії читачів – високоякісними зразками вітчизняної та зарубіжної літератури.
         Видавнича діяльність отців Василіян в усі часи була  важливим чинником у формуванні християнського та національного світогляду українського народу, сприяла збереженню його історичної пам’яті. Ба більше, Василіянський Чин був єдиним осередком видавничої та друкарської праці до 90-х рр. ХХ ст. в усій Українській Греко-Католицькій Церкві, і не тільки в Україні, але й у світі, провадячи велику духовну і науково-просвітницьку діяльність в умовах української бездержавності. Василіянський Чин був тим духовним осередком, що ніс світло євангельської науки українському народові.
         За всю історію, яка охоплює пів тисячолітній період, отці Василіяни заснували майже два десятки видавничих та друкарських осередків в Україні та світі, що, безсумнівно, є знаком великого Божого благословення, яке повсякчас супроводжувало їх на звивистих шляхах української історії та закликало щораз нових осіб до місії поширення друкованого слова.
         Так, у 1895 році монахи ЧСВВ заснували у нашому древньому місті – Жовкві друкарню. Цьогоріч жовківському видавництву та друкарському осередку виповниться 120 років. Напередодні Дня працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження ми вирішили поспілкуватися з генеральним директором ВВП «Місіонер» о.Климентієм СТАСІВИМ.
- Отче Климентію, скажіть будь ласка декілька слів про історію видавництва, головні дати.
- Видавництво «Місіонер» має свою славну історію, яку творили отці василіяни визначні постаті в церковному та національному житті. Воно засноване ще в кінці ХIХ ст., в 1895 році. І цього року ми відзначаємо 120 – річчя від заснування Жовківської друкарні. З такою давньою історією не має жодного іншого видавництва в Україні. Це найстарше видавництво в Україні, яке охоплює різні історичні періоди (довоєнний, міжвоєнний та повоєний), які були дуже складними. Дуже цікавим є наш період відродження видавництва в роки незалежності України. Ця історія, а також інших василіянських видавничих та друкарських осередків є описана в книзі під назвою «Місія високого слова. Василіянське книовидання: минуле, сучасне і майбутнє», яка вийде до кінця травня. У ній висвітлено, історію майже 20 видавничих осередків. Раджу всім прочитати, бо це історія українського книгодрукування.
         - На сьогоднішній день, які послуги може запропонувати Жовківська друкарня?
- Жовківська друкарня і надалі залишається великим потужним видавничим осередком, який тісно співпрацює з відомими авторами, зарубіжними видавництвами, тому що може виконувати різні видавничі, друкарські та після друкарські процеси. На сьогодні Жовківська друкарня має різні друкарські машини, на яких працювали від самих початків. Деяке поліграфічне обладнання має понад сто років, яке знаходиться в музеї друкарні. І інші друкарські машини придбані за роки української незалежності.
Книги Жовківської друкарні від самих початків заснування були широко розповсюджені в багатьох країнах світу, засвідчуючи високу культуру книговидання. Вони й тепер відзначаються різноманітністю тематики, високим рівнем поліграфічного виконання та художнього оформлення. Видавництво «Місіонер» в роки відродження неодноразово було нагороджене різними відзнаками. Воно і далі видає книги, які здобувають відзнаки на книжкових форумах та конкурсах, що проходять зокрема у Львові, Києві, Тернополі. Без сумніву, це ознака великої любові до релігійної книжки вдало сформованого професійного колективу.
         - Чи наша друкарня має можливість стати флагманом вітчизняного ринку поліграфії?
- Жовківське видавництво отців василіян поширювало та оберігало українську мову, цю найважливішу складову національного життя, яка є постійно під загрозою, незалежно від політичного устрою та часу, хоч уже настало ХХІ ст.
І ось уже понад століття видавництво «Місіонер» прославляє Жовкву плодами людської мудрості та знань, які передає у книгах, часописах, доносячи їх до різних прошарків суспільства. Отож, слава про місто Жовкву шириться не тільки в Україні, але також закордоном.
Тому, беручи книгу до рук, маємо всі підстави подякувати авторам, перекладачам, друкарям, палітурникам, реалізаторам, адміністрації, адже книги, над якими вони трудилися, забезпечили збереження і поширення релігійної книжкової культури, стали чинником розвитку духовності і культури в Україні.
         - Чому, на вашу думку, наша друкарня поступово втратила попит, який був, наприклад, років 20 тому, чи 10? Якщо це пов’язано з кризою, то, що потрібно робити, щоб вийти на відповідний рівен?
- Усім нам добре відома ситуація, яка склалася в Україні. Фінансово економічна криза торкнулася людей по всій Україні. Ріст долара, війна і т д. Відповідно зросла ціна на папір в три рази, а також інші допоміжні поліграфічні матеріали. Наприклад, офсетний папір 1 кг. коштував 8, а зараз 25 грн., а то й дорожче. Зменшився попит на літературу, бо зросла ціна на книжку. Населення збідніло. Багато підприємств, зокрема банків скоротилося, а ми останніми роками друкували багато для них продукції – датовані і недатовані щоденники, які вони замовляли через компанію «Еней».
Так, хотілось би придбати нове обладнання, автоматизувати ручні процеси, щоб покращити ефективність праці, але, на жаль, через фінансово-економічну кризу цього зробити не можливо. І тому придбати сьогодні книжку – це розкіш. Людина, яка має невеликі гроші, то думає, чи її купити хліб, чи книгу? Заощадити кошти на ліки, чи поповнити свою бібліотеку?
Деякі поліграфічні комбінати взагалі припинили свою діяльність. І ця ситуація відображається і на житті Жовківської друкарні. Можна провести певну реорганізацію, скоротити людей. Але ми не скоротили жодної людини, бо вони взагалі будуть тоді без роботи. А в них є сім’ї, діти, потрібно забезпечувати. Відкрилися нові не великі друкарні, які не мають таких великих накладних витрат (плата за землю, електроенергію, опалення та допоміжні працівники і т. д.).
         - Чи існують якісь пільги для друкованого слова?
- Так, існують. Упродовж 10 років (2005-2015 рр.) видавництва звільнені від сплати податку на прибуток та ПДВ. І в цьому році ще продовжили на поточний рік. Кошти, які залишаються йдуть на видання нових книг або придбання основних засобів. Однак ціна книги залежить від вартості паперу та поліграфічних матеріалів, що призводить до збільшення ціни на книгу через що книга залишається малодоступною для більшості людей
         - Отче Климентію, чи святкуєте ви своє професійне свято, тобто Днеь працівників видавництв, поліграфії і книго розповсюдження?
- З 2005 року видавництво «Місіонер» розпочало святкувати своє професійне свято День поліграфіста, книговидання і книго розповсюдження. Програма святкування залишається незмінною. Щорічно, неалежно від здорожчання,  намагаємося нашим працівникам організовувати поїздки по історичних місцях   України.
Цей день – це також чудова нагода скласти людям щиру подяку за їхню працю, а також подбати за їхнє культурне збагачення,  що залишає милі незабутні спогади на все життя. Це свято – це пам'ять про людей, це вдячність їм, це молитва за них.
Працівники видавництва святкують своє професійне свято, мандруючи мальовничими куточками Батьківщини, розширюючи обрії свого пізнання, зростаючи духовно та культурно. Срібна земля з її чудовими храмами, монастирями та замками, знаменитий Софіївський парк, княжий Київ, фортеця Тустань та багато-багато інших історичних пам’яток.
Мати міцну і дружну родину у всі часи було і є почесним. Так і в колективі видавництва «Місіонер» всі – як єдина велика родина. Вони підтримують один одного, допомагають, разом працюють і відпочивають. Їхня праця, справді є суспільно необхідною, оскільки жоден  із сучасних засобів інформації не здатен замінити книгу, а друкована продукція і по сьогоднішній день залишається найпоширенішою.
Тож нехай ніколи не згасають творча енергія і бадьорість духу. Міцного здоров’я, щастя, миру та злагоди Вам і Вашим родинам!
 
Гумницька З. До людей – із книгою // Відродження. – 2015. – № 21. – С. 6
ФОТОГАЛЕРЕЯ: http://missioner.com.ua/index.php?level_path=0-7-845

 © "Місіонер", 2008 р ; розроблено в Soltech