05.12.2008

ПРЕЗЕНТАЦІЯ ВИДАННЯ «СВЯТИЙ ВАСИЛІЙ ВЕЛИКИЙ В УКРАЇНСЬКОМУ МИСТЕЦТВІ»

 

5 грудня 2008 року у Національному музеї ім. Андрея Шептицького відбулася презентація книги «Святий Василій Великий в українському мистецтві». Організатор презентації — видавництво «Місіонер» за участю ведучого п. Григорія Шумейка — заслуженого діяча мистецтв України та музичного супроводу — ансамблю «Струни серця» (керівник п. А. Леськів) створило неповторну урочисто-святкову атмосферу. Завершальним акордом прозвучав виступ хору братів-василіян із семінарії імені митрополита Йосифа Рутського (Брюховичі), який виконав гімн на честь св. Василія Великого.

Вперше в Україні видано книгу, присвячену святому з Доби Отців Церкви — книгу, у якій максимально повно зібрані матеріали з храмів різних конфесій в Україні, з державних музеїв і приватних колекцій Києва та музеїв Польщі.

Саме в цій книзі ми бачимо історичну постать Василія Великого. З одного боку, — як він надихав людей, з іншого боку, — як люди його розуміли і відображали у різних видах мистецтва. Перший храм на честь свого небесного покровителя св. Василія Великого збудував у Києві хреститель України-Русі князь Володимир Великий.

Як зазначає о. Климентій Стасів, генеральний директор видавництва «Місіонер», вихід книгице подія, яка займає чільне місце у скарбниці духовного життя та мистецтва України. Автор книги Олег Сидор показав відображення постаті св. Василія Великого в українському мистецтві від початків християнства на наших землях по сьогоднішній день, зібравши пам’ятки архітектури, монументального малярства, іконопису, виробів прикладного мистецтва, скульптури, графіки. Зібрані пам’ятки віддзеркалюють стильові течії в українському мистецтві та загальнокультурні тенденції кожної епохи. На презентації прозвучали схвальні відгуки про книгу.

Зокрема, релігійно-інформаційна служба України (www.risu.org.ua) в ексклюзивному матеріалі подає позитивні відгуки про книгу, окремі виступи, серед яких: владика Гліб Лончина, єпископ-помічник Верховного архиєпископа УГКЦ, керівник курії Києво-Галицької митрополії, вітаючи вихід у світ презентованого видання та наголошуючи на його успішності, зазначив, що це дійсно рідкісне видання, яке не тільки має велику мистецьку вартість та  викликає мистецьку насолоду, а й несе потужний духовний аспект, оскільки предметом зображення тут є один з найбільш шанованих святих Церкви, Отець Церкви, покровитель монашества — св. Василій Великий.

Директор Львівської галереї мистецтв, Герой України Борис Возницький та заввіділом мистецтвознавства Національного музею у Львові Володимир Овсійчук відзначили вагомість роботи, яку провів автор, підкеслили усю складність його наукової праці, яка «може слугувати зразком наукового впорядкування матеріалу». «Хоча я уже давно знайомий з Олегом Федоровичем, проте я ніколи не думав, що він візьметься за дослідження такої теми. Це надзвичайна тема... Я вдячний авторові за цю величезну роботу», — наголосив Володимир Овсійчук, лауреат Шевченківської премії.

«Святий Василій був потрібний у IV ст., щоб написати правила монашого життя, був потрібний, щоб показати тим, які хотіли служити Христу, як це слід робити, він був потрібний, коли творилися монастирі в кожному столітті, коли християнство прийшло на наші землі, потрібний в наступних століттях, коли почалося формування Василіанського чину, потрібний нам сьогодні, щоб відроджувати та плекати високі духовні традиції. І книга, яку презентують сьогодні — вагомий внесок у цю справу», — зазначив о. Теодозій Янків, ЧСВВ.

Отець  Корнилій Яремак, ЧСВВ, ігумен монастиря св. Онуфрія у Львові, зазначив, що «історія вимальовується не стільки в подіях, скільки в особах», постать Василія великого є однією з визначних постатей, яка промовляє до нас своїми вчинками, думками, а також своїми зображеннями — іконами. Отець Корнилій наголосив, що важливим є не просто споглядання на цінну мистецьку підбірку, але й вимальовування образу святого у своїй душі, наслідування його віри, в чому, на  думку священнослужителя, повинна посприяти і книга «Святий  Василій  Великий в  українському мистецтві». Священик також наголосив на потребі більшої активності меценатів для таких видань. «У нашому видавництві стоїть черга з альбомів, але на це потрібні великі кошти», — зазначив ігумен, запрошуючи охочих до співпраці.

Проректор Львівського національного університету імені Івана Франка Мар’ян Лозинський, колишній директор видавництва «Місіонер», зацитував слова Івана Павла ІІ, які він сказав під час візиту в Україну 2001 року: «Українці, в родючу землю ваших традицій заглиблюється коріння вашого майбутнього». Проректор ЛНУ, продовжуючи, зазначив, що презентована праця дуже чітко ілюструє цінність духовної мистецької спадщини народу, дозволяє глибше побачити самих себе, пізнати свою традицію, як мистецьку, так і духовну. Він висловив переконання, що за величезну та якісну працю автор видання заслуговує на звання доктора мистецтвознавства.

Мар’ян Лозинський також відзначив, що глибоке читання таких книг, їх поширення насамперед потрібне у «вищих ешелонах влади, які після прочитання, можливо, перестали б творити той гармидер у державі, який ми бачимо сьогодні». А вихід такої книги він назвав знаком того, що українська релігійна книга не пропаде. Книга кандидата мистецвознавства, старшого наукового співробітника Інституту народознавства НАН України Олега Сидора «Святий Василій Великий в українському мистецтві» (видавництво «Місіонер», м. Львів) увійшла до 15 найкращих книг Форуму видавців у Львові 2008 року.© "Місіонер", 2008 р ; розроблено в Soltech