о. Василь Володимир Зінько, ЧСВВ

 

Визначний василіянин. Ревний душпастир. Проповідник. Місіонер. Журналіст. Письменник. Педагог. Учений. Поліглот. «Залізний» єромонах Української Греко-Католицької Церкви. – Усі ці титули по праву належать о. Василеві Зіньку, яскравій непересічній особистості XXI ст., яка без перебільшення належить до еліти української нації, – людині молитви, енциклопедичних знань та невтомної праці, оборонцю української мови та культури в Україні(!) та поза її межами, істинному монахові, який ніколи не розлучався з монашим габітом. Він був і залишається окрасою Христової Церкви і славою нашого народу.
Його довге і діяльне життя – це самовіддане служіння Богу і ближньому. «Служачи іншим, згоряю сам» – ось кредо життя лікаря душ людських, невтомного слуги Божого о. Василя Зінька. «Якими ми є християнами, – наголошував цей священик, – такими люди уявлятимуть Ісуса Христа».
Єромонах-василіянин за харизмою свого Чину активно трудився у сфері науки. Не перелічити усіх сфер наукової роботи о. Василя: від історії Церкви до християнської етики, догматики, релігієзнавства, біоетики, українознавства. Тільки наукових публікацій у виданнях України та за кордоном в о. Василя протягом останніх 8-ми років було близько 130. Його доповіді та виступи завжди обстоювали Божу правду, Боже право і Божий закон. Многоцінне, виважене, правдиве його слово – як усне, так і писемне – було словом-ділом, словом-рушієм, словом-учителем. Отець В. Зінько (літературний псевдонім Володар Буженко) – автор понад 20-ти книг, статтей, ессе, роздумів на теми християнського життя і моралі. З-під його пера вийшли такі книги: «Українська школа в Бразилії», «Пустельник на Зеленім Клині», «У степу Червоної землі», «Історія Церкви», «Буквар української дитини», «Глибина і ширина християнської правди: Догматика», «Іван Сулима», «Християнське блаженство», «Святий Йосафат між піньорами», «Вибір майбутнього», «Там, де гору Тайо видно», «З Мозолівки до СанЖвон де Капанема», «Служебниці Пренепорочної Діви Марії», «Пресвятому Серцю Ісусовому», «Місіонес уздовж і впоперек», «Стежки та дороги пластуна Пезя» та інші. Символічно, що три останні книги отця В. Зінька – це немов його книги-заповіти: «Єрейська обнова» – для священиків, «Найперше бути людиною» – для мирян і монашества, а «Релігійні хвилини», автобіографічна книга автора, –безцінні поучення усім нам – живущим – від справжнього священика і справжнього патріота, що воістину відобразив Божий образ і Божу подобу в своєму житті.

Коротка біографія
Отець Василь Володимир Зінько народився у м. Сокалі Львівської області 15 лютого 1922 року. У 1935–1936 роках навчався у Малій семінарії Отців Редемптористів. Незабаром, 11 листопада 1936 р., його сім’я емігрувала в Аргентину в Буенос-Айрес. В. Зінько пішов учитися в Малу василіянську семінарію святого Йосифа в Прудентополісі (Бразилія). 1941 року вступив до Чину Святого Василія Великого (ЧСВВ). Протягом 1943–1946 років студіював філософію й теологію в Ірасемі (Санта Катарина). Довічні обіти склав 1946 року. Священичі свячення одержав 1 червня 1947 року в Прудентополісі з рук єпископа Антонія Маззаротто. Навчався в Папському університеті «Gregorianum» у Римі. Душпастирював у Бразилії та Аргентині для української діаспори, викладав в Ірасемській семінарії українську мову та всесвітню історію. З 1962 р. о. Василь Зінько – редактор тижневика «Праця» в Прудентополі та місячника «Місіонар». На цій посаді пробув 32 роки, поєднуючи редакційну діяльність з душпастирюванням у Прудентополі та обслугою 7-ми віддалених парафій. У 1994 році прибув в Україну до Львова, де в монастирі св. Онуфрія став головним редактором християнського часопису «Місіонар». Обновив Марійську Дружину молоді у Львові при церкві святого Онуфрія, взяв участь у створенні молодіжної організації «Містична троянда» при церкві святого Андрія.
Проводив численні реколекції для парафіян храмів св. Онуфрія, св. Андрія у Львові та в багатьох інших храмах Західної України, а також вів духовні бесіди для молоді, дітей, чоловіків, жінок, педагогів, медиків. Їздив зі щорічними місіями до української діаспори в Литву, Латвію та Естонію. З особливим завзяттям о. Василь, не жаліючи свого здоров’я, безкорисливо читав лекції з релігієзнавства, християнської етики, етики та естетики, психології та педагогіки, культурології, історії української та зарубіжної культури, філософії, політології, соціології для студентської молоді багатьох вищих навчальних закладів Львова.
Отець Василь Зінько, автор понад 20-ти книг та 130-ти наукових публікацій, ліценціят канонічного права, упокоївся в Бозі 23 квітня 2008 р. на 86 році життя та 61 році священства.

Книжки о. Василя Зінька,
видані в Україні

Історія Церкви. Львів, 1995.
Пустельник на Зеленім Клині. Львів, 1996.
У степу червоної землі. Львів, 1997.
Іван Сулима. Львів, 2000.
Святий Йосафат між піньорами. Львів, 2000.
Вибір майбутнього (переклад). Львів, 2000.
Там, де гору Тайо видно. Львів 2002.
З Мозолівки до Сан Жвон де Капанема. Львів, 2002.
Служебниця Пренепорочної Діви Марії. Львів, 2003.
На службі святій Богоматері Анні. Львів, 2003.
Пресвятому Серцю Ісусовому. Львів, 2004.
Місіонеc – уздовж і впоперек. Львів, 2006.
Сильветки василіянських трудівників. Львів, 2007.
До столиці – до Буйнесу. Львів, 2007.
Єрейська обнова. Львів, 2007.
Найперше бути людиною. Львів, 2007.
Релігійні хвилини. Львів, 2008.
Християнська праведність. Львів, 2008.© "Місіонер", 2008 р ; розроблено в Soltech